Várna Bulgária harmadik legnagyobb városa, az északi tengerpart gazdasági és kulturális központja. Sokáig az ország tengerentúli áruforgalma szinte kizárólagosan Várnán keresztül bonyolódott le. Ma már vetélytársa – főképp a teherforgalom terén – a gyors léptekkel fejlődő másik bolgár kikötőváros, Burgasz.
Várna első lakói a trákok voltak, akik Odesszeonnak nevezték el a települést. Később görögök és rómaiak harcoltak a városért. A VII. században megtelepülő bolgárok Vrane-nak és Vran-nak nevezték a települést. A XIII. századra esik Várna virágkora, amikor Kalojan cár, a második bolgár birodalom nagy hódítója a meggyengült Bizánctól visszafoglalta a települést, és Várna forgalmas kereskedővárossá fejlődött. A XIV. században a város török kézre került, és csak az 1877-78-as bolgár szabadságharc után szabadult fel a török uralom alól.
Az 1444-es Várnai csatában - melyet a Hunyadi János által vezetett I. Ulászló magyar-lengyel király hadai vívtak a törökök ellen – kb. 20-30 ezer keresztény (köztük: magyar, horvát, lengyel, cseh, német, szerb, bosnyák, vlah és pápai) katona, illetve 60-100 ezer török katona vett részt. Az ütközetet a törökök nyerték, a keresztény sereg körülbelül fele megsemmisült. A 20 esztendős I. Ulászló király - miközben a lengyel sereggel rohamozta a janicsárokat - elesett a harcban. Hunyadi János is csak nagy nehézségek árán maradt életben, és menekült el a városból. A csata „a balkáni népek Mohácsa volt”, mivel a keresztény seregek vereségét több évszázados török uralom követte.
A Várna közelében fekvő Vladiszlavovo település a mai napig őrzi I. Ulászló király nevét. A csata színhelyén az egykori résztvevő országok címerével díszített kapu fogadja a turistát. A bolgárok által csal Vladiszlav Varnencsik(Várnai László)-nak nevezett Jagelló László emlékmauzóleuma fogadja a látogatót a kapun túl. A kápolnaszerű mauzóleumban ma is hálával emlékeznek a tragikus várnai csata évfordulóján a bolgár nép felszabadítására törekvő magyar királyra. A várnai csata nagy magyar hősének, Hunyadi János emlékét a mauzóleumban elhelyezett gyulafehérvári szarkofágjának a másolata őrzi. Az emlékmű mellett található múzeumban a csatában résztvevő nemzetek hadtörténeti emlékei láthatóak.
Látnivalók:
- Régészeti Múzeum
- Tengerészeti Múzeum,
- Planetárium
- Opera és a Várnai színház neobarokk épülete
- Szv. Nikola (Szt. Miklós) templom
- a félig földbe süllyesztett Szv. Bogorodica (Miasszonyunk) templom
- Primorski park delfinárium
Várna belvárosi része teljesen más arcát mutatja napközben és esténként, de a legnagyobb kontraszt mégis a tengerparti rész és a város többi kerülete között figyelhető meg. A több kilóméteres szórakoztató sétány szinte ontja magából az éttermeket, klubokat, bárokat és diszkókat. A választék kifogyhatatlan, így több szezon is kevés lenne, hogy mindegyiket kipróbáljuk.